• CritiX Staff

The Critics Choice Awards re-cap, Winners and more!


The Critics have spoken. No, Not CritiX, but the Broadcast Film Critics Association and Broadcast Television Journalists Association handed out awards honoring achievement in movies and TV from 2019 last night at the Critics Choice Awards.


Taye Diggs once again hosted the ceremony this year, held at the Barker Hangar in Santa Monica, California.


Although they did not take home the big award for Best Picture, The Irishman, which had a leading 14 nominations heading into the evening. They did however take home a well deserving award for Best Ensemble.


Eddie Murphy — whose Dolemite is My Name won the award for Best Comedy — also received this year’s Lifetime Achievement Award. But enough banter, see the full list of winners below!


FILM

BEST PICTURE 1917 Ford v Ferrari The Irishman Jojo Rabbit Joker Little Women Marriage Story WINNER: Once Upon a Time in Hollywood Parasite Uncut Gems


BEST ACTOR Antonio Banderas – Pain and Glory Robert De Niro – The Irishman Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time in Hollywood Adam Driver – Marriage Story Eddie Murphy – Dolemite Is My Name WINNER: Joaquin Phoenix – Joker Adam Sandler – Uncut Gems


BEST ACTRESS Awkwafina – The Farewell Cynthia Erivo – Harriet Scarlett Johansson – Marriage Story Lupita Nyong’o – Us Saoirse Ronan – Little Women Charlize Theron – Bombshell WINNER: Renée Zellweger – Judy


BEST SUPPORTING ACTOR Willem Dafoe – The Lighthouse Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood Anthony Hopkins – The Two Popes Al Pacino – The Irishman Joe Pesci – The Irishman WINNER: Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood


BEST SUPPORTING ACTRESS WINNER: Laura Dern – Marriage Story Scarlett Johansson – Jojo Rabbit Jennifer Lopez – Hustlers Florence Pugh – Little Women Margot Robbie – Bombshell Zhao Shuzhen – The Farewell


BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Julia Butters – Once Upon a Time in Hollywood WINNER: Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit Noah Jupe – Honey Boy Thomasin McKenzie – Jojo Rabbit Shahadi Wright Joseph – Us Archie Yates – Jojo Rabbit


BEST ACTING ENSEMBLE Bombshell WINNER: The Irishman Knives Out Little Women Marriage Story Once Upon a Time in Hollywood Parasite


BEST DIRECTOR Noah Baumbach – Marriage Story Greta Gerwig – Little Women WINNER (TIE): Bong Joon Ho – Parasite WINNER (TIE): Sam Mendes – 1917 Josh Safdie and Benny Safdie – Uncut Gems Martin Scorsese – The Irishman Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood


BEST ORIGINAL SCREENPLAY Noah Baumbach – Marriage Story Rian Johnson – Knives Out Bong Joon Ho and Han Jin Won – Parasite WINNER: Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood Lulu Wang – The Farewell


BEST ADAPTED SCREENPLAY WINNER: Greta Gerwig – Little Women Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue – A Beautiful Day in the Neighborhood Anthony McCarten – The Two Popes Todd Phillips & Scott Silver – Joker Taika Waititi – Jojo Rabbit Steven Zaillian – The Irishman


BEST CINEMATOGRAPHY Jarin Blaschke – The Lighthouse WINNER: Roger Deakins – 1917 Phedon Papamichael – Ford v Ferrari Rodrigo Prieto – The Irishman Robert Richardson – Once Upon a Time in Hollywood Lawrence Sher – Joker


BEST PRODUCTION DESIGN Mark Friedberg, Kris Moran – Joker Dennis Gassner, Lee Sandales – 1917 Jess Gonchor, Claire Kaufman – Little Women Lee Ha Jun – Parasite WINNER: Barbara Ling, Nancy Haigh – Once Upon a Time in Hollywood Bob Shaw, Regina Graves – The Irishman Donal Woods, Gina Cromwell – Downton Abbey


BEST EDITING Ronald Bronstein, Benny Safdie – Uncut Gems Andrew Buckland, Michael McCusker – Ford v Ferrari Yang Jinmo – Parasite Fred Raskin – Once Upon a Time in Hollywood Thelma Schoonmaker – The Irishman WINNER: Lee Smith – 1917


BEST COSTUME DESIGN WINNER: Ruth E. Carter – Dolemite Is My Name Julian Day – Rocketman Jacqueline Durran – Little Women Arianne Phillips – Once Upon a Time in Hollywood Sandy Powell, Christopher Peterson – The Irishman Anna Robbins – Downton Abbey


BEST HAIR AND MAKEUP WINNER: Bombshell Dolemite Is My Name The Irishman Joker Judy Once Upon a Time in Hollywood Rocketman


BEST VISUAL EFFECTS 1917 Ad Astra The Aeronauts WINNER: Avengers: Endgame Ford v Ferrari The Irishman The Lion King


BEST ANIMATED FEATURE Abominable Frozen II How to Train Your Dragon: The Hidden World I Lost My Body Missing Link WINNER: Toy Story 4


BEST ACTION MOVIE 1917 WINNER: Avengers: Endgame Ford v Ferrari John Wick: Chapter 3 – Parabellum Spider-Man: Far From Home


BEST COMEDY Booksmart WINNER: Dolemite Is My Name The Farewell Jojo Rabbit Knives Out


BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE Ad Astra Avengers: Endgame Midsommar WINNER: Us


BEST FOREIGN LANGUAGE FILM Atlantics Les Misérables Pain and Glory WINNER: Parasite Portrait of a Lady on Fire


BEST SONG WINNER (TIE): “Glasgow (No Place Like Home)” – Wild Rose WINNER (TIE): “(I’m Gonna) Love Me Again” – Rocketman “I’m Standing With You” – Breakthrough “Into the Unknown” – Frozen II “Speechless” – Aladdin “Spirit” – The Lion King “Stand Up” – Harriet


BEST SCORE Michael Abels – Us Alexandre Desplat – Little Women WINNER: Hildur Guðnadóttir – Joker Randy Newman – Marriage Story Thomas Newman – 1917 Robbie Robertson – The Irishman

TELEVISION


BEST DRAMA SERIES The Crown (Netflix) David Makes Man (OWN) Game of Thrones (HBO) The Good Fight (CBS All Access) Pose (FX) WINNER: Succession (HBO) This Is Us (NBC) Watchmen (HBO)


BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) Mike Colter – Evil (CBS) Paul Giamatti – Billions (Showtime) Kit Harington – Game of Thrones (HBO) Freddie Highmore – The Good Doctor (ABC) Tobias Menzies – The Crown (Netflix) Billy Porter – Pose (FX) WINNER: Jeremy Strong – Succession (HBO)


BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access) Olivia Colman – The Crown (Netflix) Jodie Comer – Killing Eve (BBC America) Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO) WINNER: Regina King – Watchmen (HBO) Mj Rodriguez – Pose (FX) Sarah Snook – Succession (HBO) Zendaya – Euphoria (HBO)


BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES Asante Blackk – This Is Us (NBC) WINNER: Billy Crudup – The Morning Show (Apple) Asia Kate Dillon – Billions (Showtime) Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO) Justin Hartley – This Is Us (NBC) Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access) Tim Blake Nelson – Watchmen (HBO)


BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES Helena Bonham Carter – The Crown (Netflix) Gwendoline Christie – Game of Thrones (HBO) Laura Dern – Big Little Lies (HBO) Audra McDonald – The Good Fight (CBS All Access) WINNER: Jean Smart – Watchmen (HBO) Meryl Streep – Big Little Lies (HBO) Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)


BEST COMEDY SERIES Barry (HBO) WINNER: Fleabag (Amazon) The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Mom (CBS) One Day at a Time (Netflix) PEN15 (Hulu) Schitt’s Creek (Pop)


BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES Ted Danson – The Good Place (NBC) Walton Goggins – The Unicorn (CBS) WINNER: Bill Hader – Barry (HBO) Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop) Paul Rudd – Living with Yourself (Netflix) Bashir Salahuddin – Sherman’s Showcase (IFC) Ramy Youssef – Ramy (Hulu)


BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES Christina Applegate – Dead to Me (Netflix) Alison Brie – GLOW (Netflix) Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Kirsten Dunst – On Becoming a God in Central Florida (Showtime) Julia Louis-Dreyfus – Veep (HBO) Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop) WINNER: Phoebe Waller-Bridge – Fleabag (Amazon)


BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine (NBC) Anthony Carrigan – Barry (HBO) William Jackson Harper – The Good Place (NBC) Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop) Nico Santos – Superstore (NBC) WINNER: Andrew Scott – Fleabag (Amazon) Henry Winkler – Barry (HBO)


BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES WINNER: Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) D’Arcy Carden – The Good Place (NBC) Sian Clifford – Fleabag (Amazon) Betty Gilpin – GLOW (Netflix) Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix) Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop) Molly Shannon – The Other Two (Comedy Central)


BEST LIMITED SERIES Catch-22 (Hulu) Chernobyl (HBO) Fosse/Verdon (FX) The Loudest Voice (Showtime) Unbelievable (Netflix) WINNER: When They See Us (Netflix) Years and Years (HBO)


BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION Brexit (HBO) Deadwood: The Movie (HBO) WINNER: El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix) Guava Island (Amazon) Native Son (HBO) Patsy & Loretta (Lifetime)


BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Christopher Abbott – Catch-22 (Hulu) Mahershala Ali – True Detective (HBO) Russell Crowe – The Loudest Voice (Showtime) Jared Harris – Chernobyl (HBO) WINNER: Jharrel Jerome – When They See Us (Netflix) Sam Rockwell – Fosse/Verdon (FX) Noah Wyle – The Red Line (CBS) BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Kaitlyn Dever – Unbelievable (Netflix) Anne Hathaway – Modern Love (Amazon) Megan Hilty – Patsy & Loretta (Lifetime) Joey King – The Act (Hulu) Jessie Mueller – Patsy & Loretta (Lifetime) Merritt Wever – Unbelievable (Netflix) WINNER: Michelle Williams – Fosse/Verdon (FX)


BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Asante Blackk – When They See Us (Netflix) George Clooney – Catch-22 (Hulu) John Leguizamo – When They See Us (Netflix) Dev Patel – Modern Love (Amazon) Jesse Plemons – El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix) WINNER: Stellan Skarsgård – Chernobyl (HBO) Russell Tovey – Years and Years (HBO)


BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Patricia Arquette – The Act (Hulu) Marsha Stephanie Blake – When They See Us (Netflix) WINNER: Toni Collette – Unbelievable (Netflix) Niecy Nash – When They See Us (Netflix) Margaret Qualley – Fosse/Verdon (FX) Emma Thompson – Years and Years (HBO) Emily Watson – Chernobyl (HBO)


BEST ANIMATED SERIES Big Mouth (Netflix) WINNER: BoJack Horseman (Netflix) The Dark Crystal: Age of Resistance (Netflix) She-Ra and the Princesses of Power (Netflix) The Simpsons (Fox) Undone (Amazon)


BEST TALK SHOW Desus & Mero (Showtime) Full Frontal with Samantha Bee (TBS) The Kelly Clarkson Show (NBC) Last Week Tonight with John Oliver (HBO) WINNER (TIE): The Late Late Show with James Corden (CBS) WINNER (TIE): Late Night with Seth Meyers (NBC)


BEST COMEDY SPECIAL Amy Schumer: Growing (Netflix) Jenny Slate: Stage Fright (Netflix) WINNER: Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and The Jeffersons (ABC) Ramy Youssef: Feelings (HBO) Seth Meyers: Lobby Baby (Netflix) Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix) Wanda Sykes: Not Normal (Netflix)



© Critix Media LLC: Critix /Critix Comix