top of page

The 96th Academy Awards Full List Of Winners!

The 96th Oscars went down tonight with Jimmy Kimmel as host for the fourth time, at the Dolby Theater in Los Angeles.


"Oppenheimer" won 7 out of 13 nominations and earning awards in major categories such as best director, best picture and with Cillian Murphy, who won best actor, continuing his winning streak after taking home comparable awards at the 2024 Golden Globes, BAFTAs and Screen Actors Guild Awards for the title role in "Oppenheimer."


"Poor Things" was another among the big winners, taking home awards for hair and makeup, production design and costume design but it was Emma Stone who, in what some may have consider an upset win, took home best actress for her role in "Poor Things," beating out Lily Gladstone, in Martin Scorsese's "Killers of the Flower Moon."


With only 1 win out of 8 nominations "Barbie," still managed to shine bright with a amazing performance for Supporting Actor nominee Ryan Gosling as he performed " Im Just Ken live on stage along with his entire Ken Co-stars and special appearance from Guns N Roses Slash on lead guitar.



Heres the full list of winner below:


Best Picture 

American Fiction

Anatomy of a Fall

Barbie

The Holdovers

Killers of the Flower Moon

Maestro

Oppenheimer (Winner)

Past Lives

Poor Things

The Zone of Interest


Best Director 

Justine Triet — Anatomy of a Fall

Martin Scorsese — Killers of the Flower Moon

Christopher Nolan — Oppenheimer (Winner)

Yorgos Lanthimos — Poor Things

Jonathan Glazer — The Zone of Interest


Best Actor

Bradley Cooper — Maestro

'Colman Domingo — Rustin

Paul Giamatti — The Holdovers

Cillian Murphy — Oppenheimer (Winner)

Jeffrey Wright — American Fiction


Best Actress

Annette Bening — Nyad

Lily Gladstone — Killers of the Flower Moon

Sandra Hüller — Anatomy of a Fall

Carey Mulligan — Maestro

Emma Stone — Poor Things (Winner)


Best Supporting Actor

Sterling K. Brown — American Fiction

Robert De Niro — Killers of the Flower Moon

Robert Downey Jr. — Oppenheimer (Winner)

Ryan Gosling — Barbie

Mark Ruffalo — Poor Things


Best Supporting Actress

Emily Blunt — Oppenheimer

Danielle Brooks — The Color Purple

America Ferrera — BarbieJodie Foster — Nyad

Da’Vine Joy Randolph — The Holdovers (Winner)


Best Adapted Screenplay

American Fiction (Winner)

Barbie

Oppenheimer

Poor Things

The Zone of Interest


Best Original Screenplay

Anatomy of a Fall (Winner)

The Holdovers

Maestro

May December

Past Lives


Best Visual Effects

The Creator

Godzilla Minus One (Winner)

Guardians of the Galaxy Vol. 3

Mission: Impossible — Dead Reckoning Part One

Napoleon


Best Costume Design

BarbieKillers of the Flower Moon

Napoleon

Oppenheimer

Poor Things (Winner)


Best Makeup and Hairstyling

Golda

Maestro

Oppenheimer

Poor Things (Winner)

Society of the Snow


Best Cinematography

El Conde

Killers of the Flower Moon

Maestro

Oppenheimer (Winner)

Poor Things


Best Production Design

Barbie

Killers of the Flower Moon

Napoleon

Oppenheimer

Poor Things (Winner)


Best Sound

The Creator

Maestro

Mission: Impossible — Dead Reckoning Part One

Oppenheimer

The Zone of Interest (Winner)


Best Film Editing

Anatomy of a Fall

The Holdovers

Killers of the Flower Moon

Oppenheimer (Winner)

Poor Things


Best Original Score

American Fiction

Indiana Jones and the Dial of Destiny

Killers of the Flower Moon

Oppenheimer (Winner)

Poor Things


Best Original Song

“The Fire Inside” — Flamin’ Hot

"I’m Just Ken” — Barbie

"It Never Went Away” — American Symphony

“Wahzhazhe (A Song for My People)” — Killers of the Flower Moon

“What Was I Made For” — Barbie (Winner)


Best Animated Short Film

Letter to a Pig

Ninety-Five Senses

Our Uniform

Pachyderme

War Is Over! Inspired by the Music of John and Yoko (Winner)


Best Live-Action Short Film

The AfterI

nvincible

Knight of Fortune

Red, White and Blue

The Wonderful Story of Henry Sugar (Winner)


Best Documentary Short Film

The ABCs of Book Banning

The Barber of Little Rock

Island in Between

The Last Repair Shop (Winner)

Nǎi Nai & Wài Pó


Best Documentary Feature Film

Bobi Wine: The People’s President

The Eternal Memory

Four Daughters

To Kill a Tiger

20 Days in Mariupol (Winner)


Best International Feature Film

Io Capitano (Italy)

Perfect Days (Japan)

Society of the Snow (Spain)

The Teachers’ Lounge (Germany)

The Zone of Interest (United Kingdom) (Winner)


Best Animated Feature Film

The Boy and the Heron (Winner)

Elemental

Nimona

Robot Dreams

Spider-Man: Across the Spider-Verse

Comments


bottom of page